Rośliny ozdobne – nie tylko latem

0
705
kwiaty

Planując nasadzenia w ogrodzie często popełniamy zasadniczy błąd – najczęściej dobieramy rośliny kwitnące wiosną i wczesnym latem, zapominając jakby, że po powrocie z wakacji w dalszym ciągu przecież możemy się cieszyć przebywaniem na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknie kwitnących krzewów lub ozdobnych pędów.

Do krzewów kwitnących właśnie o tej porze roku należą:

róże okrywowe z odmian powtarzających kwitnienie – tej grupy nie trzeba opisywać – z wyglądu znają je wszyscy, ale może nie wiedzą, że wcale nie są trudne w uprawie. Kwitną nawet do mrozów, rozrastają się okrywając teren dość szczelnie. Tylko co 2-3 lata trzeba je przyciąć, żeby nie wyrastały zbyt wysoko.

hortensje ogrodowe – kwitną olbrzymimi kulistymi kwiatostanami w kolorze różowym lub – uwaga – niebieskim! Podczas stopniowego przekwitania powoli zmieniają kolor na bardziej pastelowy, a w dotyku stają się papierowe i wtedy możne je uciąć i zasuszyć do zimowych bukietów.

budleja Dawida – krzew, który wczesną wiosną trzeba 20-30 cm nad ziemią ściąć. Podczas wegetacji wydaje długie gałęzie, które późnym latem zakwitają długimi wiechami w zależności od odmiany w kolorze białym, ciemno-fioletowym lub niebieskim. Uwaga – dodatkowym walorem tego krzewu jest to, że przyciąga motyle do ogrodu!

flowers photo

budleja (pięknotka) – kwitnie niepozornie, ale za to ma piękne, drobne kuliste owoce skupione w wiechy w kolorze fioletowym, szczególnie widoczne po opadnięciu liści.

hortensja drzewkowata – ma ogromne kuliste kwiatostany w kolorze początkowo zielonkawym, potem białym, przekwitające przybierają kolor różowawy do bordowego.

hortensja bukietowa – w odróżnieniu od poprzednich hortensji ma kwiatostany stożkowate w kolorze białym lub różowym

hibiskus syryjski – kwitnie zjawiskowo – jego duże pojedyncze kwiaty mają budowę podobną do kwiatów malwy – należą do tej samej botanicznej rodziny. Występuje w kolorach białym, różowym i fioletowym z ciemnym środkiem.

pęcherznica kalinolistna – kwitnie na biało gęstymi kulistymi kwiatostanami, które przekwitając przebarwiają się na czerwono, co bardzo ładnie kontrastuje z liśćmi – żółtymi lub ciemnobordowymi.

dereń biały i rozłogowy – wydają pędy, które u derenia białego już jesienią stają się jaskrawo czerwone, a u rozłogowego jaskrawo żółte.

Photo by apple371

Photo by apple371