Rolnictwo ekologiczne to bardzo znany w dzisiejszych czasach termin. Można nawet mówić o rolnictwie ekologicznym w kategoriach „modny”. Czym zatem jest rolnictwo ekologiczne, które w dzisiejszych czasach zyskuje tak dużą popularność? Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej, jak również i zwierzęcej. Wszystko odbywa się w obrębie gospodarstwa, które jest oparty o środki pochodzenia biologicznego oraz mineralnego.
Środki te nie są przetworzone technologicznie. Bardzo istotną i właściwie podstawową zasadą w gospodarstwie ekologicznym jest odrzucenie w procesie produkcji środków chemii rolnej, spożywczej oraz weterynaryjnej. Prowadzenie gospodarstwa w sposób ekologiczny aktywizuje zasoby gospodarstwa występujące w postaci naturalnej. Zapewniają trwałą żyzność gleby, zdrowotność zwierząt, jak również i wysoką jakość biologiczną płodów rolnych. Z drugiej strony zaś ekologiczne rolnictwo pozwala na praktyczną realizację zasad ekorozwoju, jak również i dążenie do tego, aby nie degradować gleby, wody i naturalnego krajobrazu. A tak niestety w dzisiejszych czasach się dzieje, biorąc pod uwagę nowoczesny postęp. A konsekwencje tego są bardzo przykre. Dochodzi do pogorszenia się zdrowia wśród ludzi oraz zwierząt, ale także do marnotrawienia nieodnawialnych zasobów przyrody.
W rolnictwie ekologicznym najbardziej istotne jest osiągnięcie równowagi paszowo – nawozowej. Oczywiście, w rolnictwie tego rodzaju stosowane są różnego rodzaju nawozy. Są to jednakże nawozy pochodzenia naturalnego, takie jak kompost, obornik, gnojówka, mielone skały czy na przykład nawozy zielone. Bardzo ważną kwestią, jeżeli chodzi o rolnictwo ekologiczne są zwierzęta. Istotne jest to, aby zwierzęta należące do ekologicznego gospodarstwa rolnego były żywione paszami gospodarskimi. Zwierzęta muszą być przetrzymywane w warunkach, które odpowiadają ich naturalnym potrzebom.
Dzisiaj znajdziemy coraz więcej ekologicznych gospodarstw rolnych. Ważne jest to, aby znajdowały się one w nieskażonym środowisku. Nie mogą zatem znajdować się blisko źródeł zanieczyszczeń, takich jak na przykład bardzo ruchliwe drogi. W ekologicznych gospodarstwach rolnych prace wykonuje się tradycyjnymi maszynami rolnymi, takimi jak ciągniki, kombajny itd. Wszelkie prace i procesy muszą być jednakże prowadzone w ekologiczny sposób. A wszystko po to, aby produkty rolnictwa ekologicznego posiadały potem atest. Jeżeli rolnik zgłasza produkt ze swego gospodarstwa jako ekologiczny, oznacza to, że ów produkt posiada atest. Atest ten uznaje, że dany produkt został wytworzony zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego.